W dniu dzisiejszym, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Zatorze, Burmistrz Zatora pan Szymon Matyja oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Zatorze pan Stanisław Orlicki wręczyli panu Franciszkowi Sałaciakowi, dotychczasowemu Prezesowi Stowarzyszenia Dolina Karpia, honorowe wyróżnienie „Zasłużony dla Ziemi Zatorskiej”.
Pan Franciszek Sałaciak, jako prezes Stowarzyszenia Dolina Karpia, od 2007 roku, działał na rzecz rozwoju Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia, propagując jej dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Dzięki Jego determinacji Stowarzyszenie Dolina Karpia, jako Lokalna Grupa Działania w latach 2007-2020, jako jedna z nielicznych LGD w Polsce, wdrożyła na obszarze Doliny Karpia, dwie lokalne strategie rozwoju, z programów PROW i PO Ryby – na kwotę blisko 50 mln złotych! Działania realizowane w ramach tych obu strategii przyczyniły się do rozwoju przedsiębiorczości, działań prospołecznych, turystyki i produktów lokalnych oraz rybactwa śródlądowego.
Pan Franciszek Sałaciak prężnie działał w zakresie rozwoju turystyki i produktów lokalnych. To dzięki Jego zaangażowaniu doszło do rejestracji wielu produktów lokalnych, a przede wszystkim karpia zatorskiego, na liście produktów tradycyjnych województwa małopolskiego, a następnie w Unii Europejskiej, jako Chroniona Nazwa Pochodzenia. Karp zatorski do dnia dzisiejszego jest jedyną rybą w Polsce chronioną w Unii Europejskiej! Zainicjował, jako prezes Stowarzyszenia Dolina Karpia, realizację programu marki lokalnej Dolina Karpia, polegającym na przekazywaniu prawa do posługiwania się opatentowanym znakiem Doliny Karpia, na produkty i usługi wysokiej jakości! Był inicjatorem Ekomuzeum Doliny Karpia, będącym przykładem współpracy osób i podmiotów z sektora publicznego, społecznego i gospodarczego na rzecz zrównoważonego rozwoju z uwzględnieniem potencjału przyrodniczego i kulturowego regionu. Poprzez realizację wspólnych działań, dążył do budowania tożsamości lokalnej, aktywizacji i zacieśnienie współpracy z gminami, instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorcami, szczególnie z sektora rybackiego. To dzięki zaangażowaniu Pana Franciszka Sałaciaka, w 2023 roku, do Stowarzyszenie Dolina Karpia przyłączyły się 3 kolejne gminy: Mucharz, Kalwaria Zebrzydowska i Stryszów. Wspólnie z pozostałymi 7 gminami: Brzeźnica, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Spytkowice, Tomice i Zator, Stowarzyszenie przygotowało i podpisało umowę na realizację strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2023-2027 ze środków Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz Funduszy Europejskich dla Małopolski na lata 2021-2027 na kwotę 5 298 308 EURO, które pozwalają rozwijać Ziemię Zatorską oraz region Doliny Karpia, pod względem społecznym, turystycznym i gospodarczym!
Pan Franciszek Sałaciak, przez wiele lat, z sukcesem prowadził przetwórnię karpia. Produkty wytwarzane w przetwórni cieszyły się wielkim uznaniem, były też laureatem licznych nagród kulinarnych np. karp wędzony wygrał w 2009 roku Małopolski Festiwal Smaku, a w 2011 roku karp w zalewie octowej w kategorii Tradycyjne Specjały. Nieprzerwanie od 2000 roku prowadzi „Łowisko wędkarskie Podolsze”, na którym odbywają się liczne imprezy promujące nasz region m.in. „Zatorskie Żniwa Karpiowe” czy ogólnopolskie zawody wędkarskie.
Działania Pana Franciszka Sałaciak doceniane były również przez lokalne i regionalne media. Był on gościem programów telewizyjnych, takich jak „Kuchenne rewolucje” Magdy Gessler, „Wściekłe gary” Adama Gesslera, „Okrasa łamie przepisy” Karola Okrasy czy „Polska według Kreta” Jarosława Kreta. We wszystkich programach promował Ziemię Zatorską, jej dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze oraz cały obszar Doliny Karpia.
Jako Stowarzyszenie Dolina Karpia cieszymy się bardzo i gratulujemy Panu Franciszkowi Sałaciakowi tak zaszczytnego tytułu!!!