10 stycznia 2023, 12:10:34

W ramach akcji promocyjnej #OdkrywamySkarbyDolinyKarpia kontynuujemy tematykę związaną z Ekomuzeum Doliny Karpia prezentując dzisiaj obiekty historyczne udostępnione dla zwiedzających lub posiadające ofertę warsztatową.

Ekomuzeum to sieć atrakcji w terenie prezentujących „żywe” dziedzictwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe – pozwala w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć różnych wartości regionu.

Ekomuzeum Doliny Karpia zaprasza w ciekawe zakątki, gdzie można podziwiać malownicze krajobrazy, poznać unikatową przyrodę, dowiedzieć się, na czym polega gospodarka stawowa oraz posmakować lokalnej kuchni, szczególnie potraw z wyjątkowych, hodowanych na miejscu ryb. Ekomuzeum to także okazja do spotkania z pasjonatami, którzy nie tylko opowiadają o swojej działalności, prezentują niezwykłe wyroby ale też uczą jak można je zrobić samemu.

Ekomuzeum tworzone jest przez niezwykłych ludzi, którzy dzielą się swoimi pasjami do wikliniarstwa, pszczelarstwa, malarstwa, gotowania czy historii. Ekomuzeum to miejsca, które tętnią życiem. Ich gospodarze zapraszają, aby odbyć niezwykłą przygodę:

- Zwiedzanie zabytkowego XIX – wiecznego spichlerza zbożowego w Brzeźnicy odbywa się w zrewitalizowanym budynku, który w 2013 roku został poddany renowacji i zmienił funkcje użytkowe z gospodarczych na kulturalne. W galerii na parterze można zobaczyć wystawę obrazów lub innych dzieł sztuki, która zmieniana jest okresowo. Ponadto w ramach oferty do wyboru jest jedna z prelekcji tematycznych, bazujących na dziedzictwie kulturowym gminy Brzeźnica.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.spichlerzksiazki.pl oraz www.ekomuzeumdolinykarpia.pl/76-ekomuzeumdolinykarpia-zwiedzanie-zabytkowego-xix-wiecznego-spichlerza

- Zwiedzanie zabytkowego, drewnianego kościoła pw. św. Mikołaja w Polance Wielkiej odbywa się z przewodnikiem, który z pasją opowiada o historii i zabytkowych elementach kościoła. Wewnątrz znajdują się trzy rokokowe ołtarze. Warte obejrzenia są m.in. barokowa chrzcielnica, klasycystyczna ambona, barokowe konfesjonały, ławki i organy, a także dzwon z 1413 roku. Na szczególną uwagę zasługuje odnaleziony w 2010 roku na strychu kościoła XVII-wieczny baldachim procesyjny – najstarszy tego typu zabytek zachowany w całości na południu Polski.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.ekomuzeumdolinykarpia.pl/30-ekomuzeumdolinykarpia-warsztaty-koronkarskie-zwiedzanie-drewnianego-kosciola-w-polance-wielkiej

- Zwiedzanie Galerii Sztuki Bałysówka w Tomicach - niezwykłego miejsca prezentującego twórczość okolicznych artystów. Galeria mieści się w starej, odremontowanej drewnianej chacie z bali modrzewiowych, tkanej mchem z 1866 roku, przy której zgromadzone są narzędzia rolnicze z ubiegłego wieku. Można tu nie tylko podziwiać, ale także kupić obrazy olejne, akwarele, rzeźbę i ceramikę. 

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.balysowka.pl oraz www.ekomuzeumdolinykarpia.pl/4-ekomuzeumdolinykarpia-zwiedzanie-galerii-sztuki-balysowka-warsztaty-ceramiczne-i-malowania-na-drewnie

- Zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Bachowicach odbywa się z przewodnikiem, który przedstawia przedmioty, pamiątki i eksponaty upamiętniające trzy ważne dla naszych okolic i historii osoby tj. ks. Prałata Franciszka Gołbę – oddanego sercem i życiem społecznika wspierającego w okresie międzywojennym rozwój oświaty, rolnictwa i rzemiosła, dr. Franciszka Stefczyka, założyciela Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych oraz Sługę Bożego Rudolfa Warzechę.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.ekomuzeumdolinykarpia.pl/123-ekomuzeumdolinykarpia-zwiedzanie-muzeum-regionalnego-w-bachowicach

 

Wszystkie miejsca i ich oferty dostępne są na stronie internetowej:  
www.ekomuzeumdolinykarpia.pl oraz na www.dolinakarpia.eu.

 

Zapraszamy do Ekomuzeum Doliny Karpia!

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...