3 marca 2021, 11:12:2

Zakończyliśmy cykl szkoleń „Czas na rybę” w ramach projektu współpracy edukacji regionalnej z Rybacką Lokalną Grupą Działania „Opolszczyzna”.

W szkoleniach wzięło udział 5 restauracji z Doliny Karpia:

  1. Hotel Radocza Park w Radoczy
  2. Ośrodek Wypoczynkowy „Karpik” w Graboszycach
  3. Restauracja RESTO w Półwsi
  4. Restauracja REVEL w Zatorze
  5. Restauracja Tarniówka w Osieku

Podczas szkoleń dla kucharzy powstawały dania z karpia, pstrąga, jesiotra oraz tołpygi pochodzących z lokalnych gospodarstw. Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanego i czynnego zawodowo szefa kuchni Kamila Klekowskiego (Edukacja od kuchni).

Z kolei kelnerzy i managerowie zdobywali wiedzę i umiejętności dotyczące tego jak zachęcać gości do spróbowania lokalnej ryby, jak podawać potrawy rybne oraz dobierać do nich wina. Szkolenia prowadził Jan Jakimowicz (HoReCa Academy). Kelner z pasją i z kilkunastoletnim doświadczeniem w obsłudze gościa w restauracji.

Celem szkoleń pt. „Czas na rybę”  było zwiększenie dostępności dań z lokalnych ryb słodkowodnych (głównie karpia) w obiektach gastronomicznych z terenu Doliny Karpia i okolic, pobudzenie rynku konsumenckiego w zakresie  spożycia ryb w ciągu całego roku oraz wypromowanie lokalnych produktów kulinarnych.

Szkolenia  realizowane były w partnerstwie z Lokalną Rybacką Grupą Działania „Opolszczyzna” w ramach projektu współpracy pn.  „Realizacja działań edukacyjnych w obiektach gastronomicznych, placówkach oświatowych oraz na obszarach partnerskich LGD służących promocji rybackiego dziedzictwa kulturowego obszaru Stowarzyszenia Dolina Karpia i Stowarzyszenia RLGD „Opolszczyzna”. Projekt dofinansowany jest ze środków Priorytetu IV Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...