29 grudnia 2020, 13:53:22

Serdecznie zapraszamy obiekty gastronomiczne z trenu Doliny Karpia i okolic do uczestnictwa w kompleksowym szkoleniu pt. "Czas na rybę".

Do udziału w szkoleniu może zgłosić się maksymalnie 5 obiektów gastronomicznych z terenu Doliny Karpia i okolic. O udziale w szkoleniu decydować będzie kolejność zgłoszeń, z zastrzeżeniem, iż pierwszeństwo będą miały obiekty dysponujące Znakiem Marki Lokalnej Doliny Karpia.

Celem szkolenia pt. „Czas na rybę”  jest zwiększenie dostępności dań z lokalnych ryb słodkowodnych (głównie karpia) w obiektach gastronomicznych z terenu Doliny Karpia i okolic, pobudzenie rynku konsumenckiego w zakresie  spożycia ryb w ciągu całego roku oraz wypromowanie lokalnych produktów kulinarnych.

Szkolenie przeprowadzane będzie na terenie  obiektu, który zgłosił się do uczestnictwa w szkoleniu i będzie miało charakter indywidualnego i kompleksowego doradztwa zarówno dla zespołu kucharzy, obsługi kelnerskiej jak i kadry menadżerskiej. Przewidziane są również praktyczne zajęcia warsztatowe.

Sam przebieg szkolenia, jak i również wprowadzane w jego wyniku potrawy będą  dopasowane do charakteru obiektu. Ogólne ramy szkolenia opisane są w Programie ramowym szkolenia  stanowiącym Załącznik nr 1 do Regulaminu.  

Zgłoszenia na szkolenie dokonuje osoba uprawniona do reprezentacji obiektu gastronomicznego na adres e-mail: biuro@dolinakarpia.org lub poprzez dostarczenie zgłoszenia - pocztą lub osobiście - do Biura Stowarzyszenia Dolina Karpia, ul. Rynek 2, 32-640 Zator w terminie do dnia 15 stycznia 2021 r.

Udział w szkoleniu jest BEZPŁATNY.

Szkolenia przeprowadzane są w ramach projektu współpracy pt. „Realizacja działań edukacyjnych w obiektach gastronomicznych, placówkach oświatowych oraz na obszarach partnerskich LGD służących promocji rybackiego dziedzictwa kulturowego obszaru Stowarzyszenia Dolina Karpia i Stowarzyszenia RLGD „Opolszczyzna”. Projekt dofinansowany jest ze środków Priorytetu IV Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. 

Załączniki

  • Pobierz Regulamin uczestnictwa w szkoleniu wraz z załącznikami
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...