21 października 2020, 9:39:50

Wycieczka bazuje na prezentacji wyjątkowych, specyficznych dla Doliny Karpia walorach przyrodniczych, których bogactwo i różnorodność opiera się całościowo na obszarze, gdzie prowadzona jest gospodarka rybacka.

 Organizowana jest przez Towarzystwo na rzecz Ziemi z Oświęcimia. Wycieczka eksponuje współzależność bogatych zasobów przyrodniczych z działalnością człowieka - hodowcy ryb. Promuje udany związek działalności gospodarczej człowieka z przyrodą, jaki wytworzył się na przestrzeni wieków w Dolinie Karpia i trwa do dziś. 

Podczas wycieczki po kompleksie stawowym Przeręb, która odbywa się na ścieżce przyrodniczej Marynin (ok. 3 km), uczestnicy poznają nie tylko florę i faunę kompleksów stawów, ale historię i charakterystyczne cechy gospodarki karpiowej. Podczas wycieczki można zaobserwować charakterystyczne dla obszarów wodno-błotnych ptactwo. Występuje tutaj co najmniej 17 gatunków ptaków z Załącznika Dyrektywy Ptasiej, dla których wyznacza się ostoje sieci Natura 2000 oraz 7 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (PCKZ). Stawy te to jedno z nielicznych w Polsce stanowisk lęgowych podgorzałki. Lęgną się tutaj również inne gatunki zagrożone w Europie: mewa czarnogłowa, rybitwa białowąsa (PCKZ), rybi - twa rzeczna, bąk (PCKZ), bączek (PCKZ), kropiatka, zielonka (PCKZ), rybitwa czarna oraz podróżniczek.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...