21 października 2020, 9:36:50

Landrynki Zatorskie są wytwarzane na terenie Doliny Karpia od 2017 roku przez firmę Lolly Polly. Występują w czterech smakach: miętówki, miodowe, owocowe oraz z maliną i berberysem.

Receptura bazuje na tradycyjnej metodzie gotowania karmelu oraz produkcji landrynek wytwarzanych tradycyjnymi metodami. Wykorzystywane są matryce z motywem rybki – dzięki czemu cukierki bezpośrednio nawiązujący do regionu, w którym są produkowane. Etykiety oraz naklejki nakładane na opakowania bezpośrednio nawiązują kolorystyką do logo Doliny Karpia. Landrynki miodowe produkowane są z udziałem miodu z Pasieki na Zastawiu (użytkownik Znaku).

Firma Lolly Polly działa na rynku słodyczy od 2016 roku i bazuje przede wszystkim na tradycyjnych recepturach i doświadczeniu właścicieli, którzy od lat działają w branży cukierniczej. Dlatego też Landrynki Zatorskie, są produktem o wyjątkowej jakości i smaku.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...