25 lipca 2018, 13:27:59

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych przygotowania produktu lokalnego jakim są rogaliki drożdżowe z jabłkiem i cynamonem. Warsztaty odbędą się podczas VII Targów Turystycznych Doliny Karpia (15 sierpnia 2018 roku) na Rynku w Zatorze o godzinie 14.00. Czas trwania warsztatów to około 3 godziny. Warsztaty skierowane są tylko do osób pełnoletnich, które wypełnią formularz zgłoszeniowy (10 osób) do dnia 12 sierpnia 2018 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizator zapewnia produkty spożywcze niezbędne do przeprowadzenia warsztatów.

Formularz zgłoszeniowy

VII Targi Turystyczne Doliny Karpia realizowane są w ramach operacji własnej  pt. „Promocja obszaru Doliny Karpia w oparciu o Markę Lokalną Dolina Karpia” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...