4 kwietnia 2018, 13:5:24

W dniach 22-23 marca 2018 roku na Zamku Rycerskim w Sobkowie (woj. świętokrzyskie) odbyła się Konferencja pt. ”Innowacyjne metody wylęgarnicze ryb łososiowatych, systemy recyrkulacji wody w produkcji ryb łososiowatych”.

Konferencja odbyła się w ramach realizacji Projektu Współpracy pt. ”Wsparcie aktywności i kompetencji mieszkańców śródlądowych obszarów rybackich”. Partnerami, którzy wzięli udział w niniejszej konferencji były grupy: Świętokrzyska Rybacka Lokalna Grupa Działania – organizator konferencji, Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, Stowarzyszenie Dolina Karpia, RLGD "Opolszczyzna", Stowarzyszenie LGR Puszczy Sandomierskiej, Stowarzyszenie RLGD „Roztocze”, Stowarzyszenie RLGD „Z ikrą”, Stowarzyszenie RLGD „Jurajska Ryba”. W szkoleniu wzięli udział zaproszeni goście, rybacy z terenu współpracujących grup oraz pracownicy i członkowie Zarządu.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się o godzinie 10.00 uroczystym przywitaniem gości przez Prezesa ŚRLGD - Wojciecha Sędka. Każdy z uczestników otrzymał program konferencji oraz gadżety promocyjne.

    W dniu 22 marca, pierwszymi specjalistami którzy wygłosili serię wykładów byli Pan dr Radosław Kowalski oraz Pani dr inż. Beata Cejko z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Poprowadzili oni serię wykładów dot. innowacyjnego wylęgarnictwa na co składały się tematy:

 • podstawy biologii rozrodu ryb oraz manipulacje hormonalne stosowane w rybactwie,
 • jakość ikry a efekty rozrodu – wpływ żywienia oraz sposobu pozyskiwania produktów płciowych na ich jakość,
 • kriokonserwacja nasienia ryb – możliwości aplikacyjne w gospodarstwach pstrągowych.

     W dalszej kolejności, prelegenci Ziemowit Pirtań i Wojciech Jóźwiak – Aqualedge / GR. Pstrąg Tarnowo omawiali:

 • Proces zapłodnienia oraz obsadzania ikry ryb – kontrola stanu inkubowanej ikry
  z zastosowaniem środków bakterio i grzybobójczych,
 • Produkcja dodatkowa i systemy multitroficzne oraz współzależne – innowacyjne podejście do obiegu zamkniętego wody.

      Pierwszy dzień konferencji zakończył przejazd do gospodarstwa rybackiego w Karsznicach i zajęcia praktyczne na obiekcie, przeprowadzone przez Panów Michała Blitka, Radosława Kowalskiego oraz Ziemowita Pirtania. Po zakończonych zajęciach praktycznych oraz po powrocie do Zamku w Sobkowie odbyła się uroczysta kolacja.

      Drugiego dnia konferencji 23 marca 2018 roku o godzinie 9.00 wykłady rozpoczął Pan dr  Mariusz Szmyt z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, w temacie:

 • Innowacyjne metody wylęgarnicze lipienia: Utworzenie i optymalizacja podstawowych parametrów hodowlanych stada rozrodczego lipienia europejskiego (Thymallus thymallus L.) w zamkniętym obiegu wody (RAS)”.

       II część konferencji przeprowadzili prelegenci, Pan Ziemowit Pirtań oraz Wojciech Jóźwiak - dotyczyła systemów recyrkulacji wody w produkcji ryb, na co składały się zagadnienia:

 • Perspektywy rozwoju akwakultury w kontekście nowych oraz istniejących
  na rynku gatunków ryb,
 • Technologia RAS – perspektywy rozwoju, gatunki możliwe w hodowli,
 • Podstawy techologii RAS – innowacje i technologie w oczyszczaniu wody, żywienie ryb, rodzaje układów,
 • Podstawy biochemiczne przemian związków organicznych i nieorganicznych występujących w systemach hodowlanych.

        Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, co sprzyjało licznym dyskusjom
i wymianie doświadczeń pomiędzy uczestnikami konferencji. W trakcie prelekcji, uczestnicy zadawali pytania brali czynny udział w projekcie.

Prezentacje z ww. konferencji są dostępne w biurze Stowarzyszenia Dolina Karpia. Osoby chętne do zapoznania się z materiałami proszone są o kontakt z biurem.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...