18 stycznia 2018, 9:41:49

Miłość do pszczół właścicielom Pasieki na Zastawiu przekazał dziadek, który swoją przygodę z pszczołami zaczął jeszcze jako nastolatek. Pierwsze ule zakupił właśnie w Zatorze. Były to ule tak zwane „słowiańskie” otwierane z boku nie z góry - niezwykle trudne w pracy. Następnie przeszedł na ule warszawskie zwykłe, których w szczytowym okresie miał ponad 40. Gdy zaraził wnuka pszczelarstwem pracował już na ulach warszawskich poszerzanych. Na takich właśnie ulach, Pan Przemysław rozpoczął swoją przygodę jeszcze jako nastolatek. Obecnie z sentymentu Państwo Kasperczyk posiadają jeszcze parę uli tego typu, ale w większości ich gospodarka opiera się na nowoczesnych ulach wielkopolskich.

Miód rzepakowy jest jednym z głównych pożytków w Dolinie Karpia. Na tym obszarze są liczne uprawy rzepaku, dzięki czemu Pasieka na Zastawiu ma dogodne warunki do pozyskiwania czysto odmianowego miodu rzepakowego. Rzepak jest bardzo miododajną rośliną w związku z czym mamy największą produkcję tego miodu w swojej pasiece. Miód rzepakowy jest chętnie kupowany przez osoby poszukujące wartościowego i zdrowego produktu. Miód jest stosowany w chorobach układu krążenia (miażdżyca), w chorobach wątroby. Stosowany zewnętrznie w przypadku oparzeń i ran przyśpiesza proces gojenia.

Państwo Kasperczyk 20 listopada 2017 roku otrzymali prawa do posługiwania się Znakiem Marki Lokalnej Doliny Karpia, którymopatrzone będą słoiczki z miodem rzepakowym nektarowym.

Teren Doliny Karpia jest obszarem o charakterze rolniczym. Na tym obszarze są liczne uprawy rzepaku, dzięki czemu Pasieka na Zastawiu ma dogodne warunki do pozyskiwania czysto odmianowego miodu rzepakowego. Gmina Polanka Wielka, na której znajduje się nasza pasieka jest w ponad 60 procentach zarolniona.

W związku z czym, w maju bezpośrednio spod okien rozciągają się aż po horyzont hektary rzepaku. W celu zwiększenia produkcji tego miodu Państwo Kasperczyk prowadzą również, wędrowną gospodarkę. Ule na okres nektarowania rzepaku przewożone są w inne miejsca blisko kwitnącego rzepaku – na terenach gminy Polanka Wielka, Osiek, Przeciszów, ponieważ odpowiednie napszczelenie rzepaku wynosi do czterech uli na jeden hektar. Zbyt duża liczba uli na jeden hektar powoduje spadek wydajności miodowej.

Ze względu na ekologiczne walory Doliny Karpia miód rzepakowy jest chętnie kupowany przez osoby poszukujące wartościowego i zdrowego produktu. Obszar Doliny Karpia pokryty jest wieloma stawami, chętnie odwiedzanymi przez wędkarzy, fotografów i ornitologów. Ścieżkami przyrodniczymi, dydaktycznymi wędrują wycieczki szkolne, wizyty studyjne. Znaczna część terenów Doliny Karpia objęta jest obszarem specjalnej ochrony Natura 2000. Osoby preferujące turystykę aktywną znajdują tutaj sieć ścieżek rowerowych, nordic walking, questów, liczne rajdy rowerowe, spływy kajakowe oraz liczne parki rozrywki. Odbywają się tutaj plenery artystyczne, a po całym obszarze prowadzi Szlak Architektury Drewnianej.

Zalet miodu rzepakowego jest naprawdę wiele, a jego naturalne pochodzenie i cenne właściwości sprawiają, że pomaga w walce z mnóstwem schorzeń. Zawiera olejki eteryczne, związki goryczowe, flawonoidy, biopierwiastki, cholinę i kumarynę. Jest on bogaty w bor, który wykorzystywany jest do budowy tkanki kostnej oraz prawidłowego funkcjonowania śledziony i tarczycy. Obecne są w nim witaminy z grupy B, K, C i kwas nikotynowy. Charakteryzuje się dość niską zawartością związków mineralnych szybko przyswajanych przez ludzki organizm. Występuje w nim żelazo, którego przyswajalność z miodu rzepakowego wynosi 63 procent. Miód rzepakowy stosowany jest w chorobach układu krążenia (miażdżyca), w chorobach wątroby. Stosowany zewnętrznie w przypadku oparzeń i ran przyśpiesza proces gojenia.

 

Pszczela Strefa

Facebook Pszczela Strefa

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...