18 stycznia 2018, 8:49:10

Restauracja Revel została otwarta w maju 2006 roku w nowo wybudowanej kamienicy w Rynku w Zatorze. Od początku piwnice były budowane z myślą o działalność gastronomicznej.  Otwarcie restauracji spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i można śmiało powiedzieć, że utrzymuje się ono do dzisiaj. Przez te wszystkie lata personel nieustannie podnosi swoje kwalifikacje. Pracownicy biorą udział w licznych szkoleniach, konferencjach i targach gastronomicznych, które są organizowane w całej Polsce. Restauracja współpracuje również ze Stowarzyszeniem Doliny Karpia poprzez swoją obecność w organizowanych przez nie wydarzeniach.

Restauracja Revel specjalizuje się się w kuchni włoskiej i polskiej, przyrządza pysznego Karpia Zatorskiego, który szczególnie teraz cieszy się dużym zainteresowaniem, piecze własny chleb Revel, który otrzymał znak marki lokalnej Doliny Karpia, własne ciasta.  Od roku 2015 dzięki kolejnemu dofinansowaniu tym razem ze środków szwajcarskich prowadzi własną, tradycyjną produkcję lodów.

Restauracja ma 250 m2 i znajduje się w podziemiach SUPERMARKETU HANA, można dostać się tam schodami lub windą co gwarantuje dostęp dla osób niepełnosprawnych, dysponuje kącikiem zabaw dla dzieci, przewijakiem i krzesełkami dla najmłodszych gości, posiada 3 oddzielne sale, łącznie ma 30 stolików plus miejsca przy barze. Ozdobą i atrakcją restauracji jest duże akwarium morskie, które cieszy oko wszystkich klientów: zarówno tych młodszych, jak i tych starszych.

Restauracja Revel obsługuje klientów indywidualnych, okolicznych mieszkańców i coraz częściej grupy turystów, którzy poszukują smaków naszego regionu. Organizuje przyjęcia okolicznościowe i współpracuje z okolicznymi firmami z pobliskich miejscowości oraz Strefy Aktywności Gospodarczej.

Zatrudnia 6 kucharzy i 6 kelnerów z czego niektórzy pracują tam od początku, gdzie przez wszystkie te lata nabrali doświadczenia i poznali preferencje swoich klientów, dzięki czemu mogą sprostać dzisiejszym standardom.

Restauracja Revel może pochwalić się pysznym Chlebem Revel z Doliny Karpia, który dostał Znak Marki Lokalnej.

Dnia 7 października 2012 roku CHLEB REVEL dostał wyróżnienie od Marszałka Województwa Małopolskiego na Przeglądzie Produktów Lokalnych KULINARIA 2012. W dniu 22 grydnia 2013 roku Restauracja Revel otrzymała kolejne wyróżnienie jakim jest CERTYFIKAT DOLINY KARPIA dla CHLEBA REVEL. Chleb Revel został uznany za produkt lokalny i jest to kolejny sukces Restauracji Revel i jej pracowników, z którego są bardzo dumni. A 20 listopada 2017 roku Chleb Revel otrzymał nazwę "Chleb Revel z Doliny Karpia" i tym samym stał się jednym z pierwszych produktów ze Znakiem Marki Lokalnej Doliny Karpia!

Ponadto Restauracja Revel postanowiła stworzyć nowe menu "Menu Doliny Karpia", w którym zamieszczone będą potraWy lokalne Doliny Karpia. Wpomniane Menu również oznaczone będzie Znakiem Marki Lokalnej Doliny Karpia, a znajdą się w nim takie pyszności, jak:

Karp Królewski Revel -panierowany lub saute

 

Karp Zatorski na kwaśno podawany z chlebem Revel

Pizza z karpiem wędonym

Sernik REVEL (produkt lokalny Doliny Karpia)

Chleb REVEL (produkt lokalny Doliny Karpia)

Wszystko razem przedstawione zostanie na rozkładówce menu w wyróżnionej grafice wraz z logiem Dolina Karpia, krótkim opisem Doliny Karpia i Natury 2000.

Restauracja Revel

Facebook Revel

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...