10 listopada 2017, 15:23:43

10 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie Kapituły Znaku Promocyjnego Dolina Karpia podsumowujące wizytę objazdową Wnioskodawców starających się o przyznanie prawa do używania i posługiwania się Znakiem Promocyjnym Dolina Karpia.

10 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie Kapituły Znaku Promocyjnego Dolina Karpia podsumowujące wizytę objazdową Wnioskodawców starających się o przyznanie prawa do używania i posługiwania się Znakiem Promocyjnym Dolina Karpia. Członkowie Kapituły w składzie: Przewodnicząca Kapituły Pani Olga Gałek, Pani Ewa Cieślik oraz Pani Ewa Wachowicz odwiedzili Restaurację Revel, gdzie skosztowali pysznego Chleba Revel, Karpia Królewskiego Revel, Karpia Zatorskiego na kwaśno podawanego z chlebem Revel, Pizzy z karpiem wędzonym oraz Sernika Revel. Następnie członkowie udali się do Pasieki na Zastawiu, gdzie mogli posłuchać o pszczelim gospodarstwie i skosztowali pysznego Miodu rzepakowego, nektarowego. Na koniec wizyty została przetwórnia Skarby Doliny Karpia Sp. z o.o. gdzie Pan Franciszek Sałaciak ugościł przedstawicieli Kapituły Filecikami karpiowymi w zalewie, Filecikami karpiowymi w zalewie jabłkowej, Filecikami karpiowymi w zalewie pomidorowej, Karpiem w zalewie octowej, Karpiem w zalewie octu jabłkowego, Karpiem w zalewie pomidorowej oraz Karpiem wędzonym.

Kolejne spotkanie Kapituły marki lokalnej Dolina Karpia odbędzie się 20 listopada 2017 r. na którym zapadną decyzje o przyznaniu Znaku Marki Lokalnej Dolina Karpia poszczególnym produktom i usługom.

Mamy nadzieję, że Znak Marki lokalnej Doliny Karpia zostanie przyznany wszystkim zgłoszonym produktom i usługom.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...