Informacje

"Kajakiem przez Dolinę Karpia" to dwie usługi świadczone na rzece Wiśle i Kanale Łączańskim na terenie Doliny Karpia.

Pierwsza usługa dotyczy wynajmu kajaków w ramach mobilnej wypożyczalni kajaków. Tzn., że klient ma możliwość wynajęcia jednego lub więcej kajaków na wybranym odcinku na rzece Wiśle lub Kanale Łączańskim. Trasy są różnej długości (od 1 godziny czasu płynięcia do nawet kilku godzin). Najczęściej usługodawca umawia się z klientami na spotkanie w wyznaczonym terminie i godzinie w Brzeźnicy (Dolina Karpia) nad Kanałem Łączańskim tuż przy Izbie Regionalnej Doliny Karpia, na terenie byłego obozu pracy przymusowej Baudienst z II wojny światowej. Tam klienci zostawiają samochody lub rowery (bo do tego miejsca dopłyną) i transportowani są przez usługodawcę wraz ze sprzętem kajakowym (kajaki, wiosła, kamizelki asekuracyjne lub ratunkowe, worki wodoszczelne, beczki wodoszczelne) na miejsce startu spływu (do innych miejscowości z Doliny Karpia takich jak: Las, Smolice, Spytkowice, Łączany). Podczas transportu usługodawca informuje klientów (słownie), że znajdują się na terenie Doliny Karpia czyli opowiada o tym że: od późnego średniowiecza na tym terenie hodowane są karpie w stawach hodowlanych; karpie z tego terenu były spławiane galarami dla królów na Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie (stąd nazwa "Karp Królewski"); galar to płaskodenna jednostka pływająca służąca transportowaniu różnych surowców której replikę mogą zobaczyć podczas spływu w Łączanach przycumowaną na Kanale Łączańskim (replika która nawiązuje do tradycji flisackich w Łączanach) a sama miejscowość Łączany określana była jako "stolica wiślanego galarnictwa"; mogą spotkać ptactwo, które szczególnie gniazduje na terenie Doliny Karpia (ślepowron, podgorzałka, mewa czarnogłowa i rybitwa białowąsa). Usługodawca informuje klientów również że będą oni płynąć wzdłuż ścieżki ornitologicznej w Łączanach zlokalizowanej nad rozlewiskiem na rzece Wiśle. Na tej ścieżce zlokalizowano i rozpoznano ponad 160 gatunków ptaków. Rozlewisko na Wiśle w Łączanach stwarza dogodne warunki nie tylko dla rozrodu ptaków, jest również idealnym miejscem postojowym ptaków migrujących oraz zimujących nad rozlewiskiem gdyż Wisła w tej części zimą nie zamarza. Usługodawca informuje również o możliwości zakupienia produktów lokalnych ze znakiem Marka Lokalna w sklepie na rynku w Zatorze. Po przyjechaniu na start spływu usługodawca przeprowadza krótkie szkolenie dla nowicjuszy. Każda grupa otrzymuje od usługodawcy Mapę Turystyczną Doliny Karpia w prezencie i objaśnia ważniejsze punkty trasy spływu (ważniejsze pod względem historycznym, kulturowym i przyrodniczym). Po dopłynięciu do mety, uczestnicy dzwonią do usługodawcy i ten przyjeżdża po wynajęty sprzęt. Na tym kończy się usługa pierwsza.

Druga usługa to możliwość wzięcia udziału w imprezie turystycznej tzw. wycieczkach kajakowych (impreza turystyczna - zgodnie z ustawą o usługach turystycznych). Usługodawca posiada wpis w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz posiada wymaganą polisę ubezpieczeniową dla organizatorów turystyki. Dodatkowo usługodawca posiada następujące kwalifikacje: wykształcenie wyższe turystyczne, instruktor turystyki kajakowej, pilot wycieczek, przewodnik po Krakowie oraz inne pokrewne. Usługa polega na tym samym co wyżej wymieniona usługa wynajmu kajaków (miejsce spotkania, transport uczestników na start, typ kajaków jest ten sam), jednak grupa osób nie płynie sama jak w przypadku wynajmu kajaków, tylko klienci płyną pod bacznym okiem instruktora i przewodnika, który cały czas opiekuje się grupą jak na każdej innej wycieczce np. autokarowej. W tej usłudze klienci nie są informowani podczas transportu o odwiedzanym terenie Doliny Karpia, tylko to wszystko w jeszcze bardziej rozbudowanej formie opowiada przewodnik podczas wycieczki kajakowej (pokazując konkretne gatunki ptaków, ścieżkę ornitologiczną, Kanał Łączański, mosty z 20 - lecia wojennego, replikę galara w Łączanach, teren byłego obozu Baudienst w Brzeźnicy). Na samym końcu każda grupa otrzymuje Mapę Turystyczną Doliny Karpia w prezencie. Takie wycieczki usługodawca ogłasza w kalendarzu imprez na swojej stronie internetowej www.kajaki-na-wisle.pl oraz na Facebooku, ale jest również możliwość zorganizowania takiej wycieczki na wyłączność dla konkretnej grupy osób, czyli na zamówienie.

Do powyższych usług wykorzystywane są kajaki jednoosobowe oraz dwuosobowe. Jako komplet z kajakami stanowią wiosła oraz kamizelki asekuracyjne lub kamizelki ratunkowe dla dzieci.

Usługa jest dostępna od kwietnia 2016 roku. Można z niej korzystać przez cały rok, siedem dni w tygodniu, jednak największym zainteresowaniem cieszy się okres dojrzałej wiosny, lata i wczesnej jesieni. Z usługi z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Do tej pory z usługi skorzystali turyści z takich miast Polski jak: Warszawa, Kraków,  Gdańsk, Kielce, Wieliczka, Bochnia, Żywiec, Bielsko Biała, Myślenice. Klientami byli również turyści zagraniczni z takich Państw jak: Słowacja, Czechy, Węgry, Ukraina, Białoruś, Rosja, Włochy, Hiszpania, Francja. Z usługą można się zapoznać poprzez stronę internetową WWW.KAJAKI-NA-WISLE.PL. Tam można obejrzeć  zdjęcia z proponowanych tras lub minionych wycieczek kajakowych oraz zamówić usługę poprzez e-formularz, e-mail lub telefon. Dodatkowe działania promocyjne prowadzone są za pomocą strony internetowej, konta na Facebooku oraz w grupach tematycznych na Facebooku. Wnioskodawca informuje również o usłudze za pomocą wizytówek, ulotek i plakatów, które dystrybuuje w obiektach noclegowych i punktach gastronomicznych w Dolinie Karpia. Informację o usłudze posiadają również informacje turystyczne prowadzone w Zatorze oraz w innych miastach sąsiadujących z Doliną Karpia (Wadowice, Oświęcim, Skawina, Kraków).

Usługa jest dostępna nawet dla jednej osoby a maksymalna liczebność grupy to 25 osób. Oferta jest również świadczona z dodatkową usługą - spływ kajakowy z instruktorem i przewodnikiem który podczas spływu opowiada o walorach przyrodniczych, historii i kulturze w Dolinie Karpia. Oferta w 2017 roku brała udział w akcji “Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”. Oferta znajduje się na szlaku Ekomuzeum Doliny Karpia oraz w publikacjach wydanych przez Dolinę Karpia (np. Mapa Turystyczna Doliny Karpia, Paszport Ekomuzeum Doliny Karpia), co zdecydowanie wzmacnia i uzupełnia promocję oferty wnioskodawcy.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...