Informacje

Oferowany produkt to miód rzepakowy nektarowy z Pasieki na Zastawiu w słoikach szklanych 900 ml, 500 ml, 315 ml, 200 ml, 50 ml.

Teren Doliny Karpia jest obszarem o charakterze rolniczym. Na tym obszarze są liczne uprawy rzepaku, dzięki czemu Pasieka na Zastawiu ma dogodne warunki do pozyskiwania czysto odmianowego miodu rzepakowego. Gmina Polanka Wielka, na której znajduje się Pasieka na Zastawiu jest w ponad 60 procentach zarolniona.

W związku z czym w maju bezpośrednio spod naszych okien rozciągają się aż po horyzont hektary rzepaku. W celu zwiększenia produkcji tego miodu prowadzimy również, wędrowną gospodarkę. Ule na okres nektarowania rzepaku przewożone są w inne miejsca blisko kwitnącego rzepaku – na terenach gminy Polanka Wielka, Osiek, Przeciszów, ponieważ odpowiednie napszczelenie rzepaku wynosi do czterech uli na jeden hektar. Zbyt duża liczba uli na jeden hektar powoduje spadek wydajności miodowej.

Ze względu na ekologiczne walory Doliny Karpia miód rzepakowy jest chętnie kupowany przez osoby poszukujące wartościowego i zdrowego produktu. Obszar Doliny Karpia pokryty jest wieloma stawami, chętnie odwiedzanymi przez wędkarzy, fotografów i ornitologów. Ścieżkami przyrodniczymi, dydaktycznymi wędrują wycieczki szkolne, wizyty studyjne. Znaczna część terenów Doliny Karpia objęta jest obszarem specjalnej ochrony Natura 2000. Osoby preferujące turystykę aktywną znajdują tutaj sieć ścieżek rowerowych, nordic walking, questów, liczne rajdy rowerowe, spływy kajakowe oraz liczne parki rozrywki. Odbywają się tutaj plenery artystyczne, a po całym obszarze prowadzi Szlak Architektury Drewnianej.

Zalet miodu rzepakowego jest naprawdę wiele, a jego naturalne pochodzenie i cenne właściwości sprawiają, że pomaga w walce z mnóstwem schorzeń. Zawiera olejki eteryczne, związki goryczowe, flawonoidy, biopierwiastki, cholinę i kumarynę. Jest on bogaty w bor, który wykorzystywany jest do budowy tkanki kostnej oraz prawidłowego funkcjonowania śledziony i tarczycy. Obecne są w nim witaminy z grupy B, K, C i kwas nikotynowy. Charakteryzuje się dość niską zawartością związków mineralnych szybko przyswajanych przez ludzki organizm. Występuje w nim żelazo, którego przyswajalność z miodu rzepakowego wynosi 63 procent. Miód rzepakowy stosowany jest w chorobach układu krążenia (miażdżyca), w chorobach wątroby. Stosowany zewnętrznie w przypadku oparzeń i ran przyśpiesza proces gojenia.

Płynny miód rzepakowy ma kolor jasnożółty; w postaci skrystalizowanej barwa zmienia się w kremową lub białą. Pasieka na Zastawiu sprzedaje miód rzepakowy w przeźroczystych słoikach o wielkości od 900 ml do 50 ml oraz posiada etykietę zgodną z polską normą. Etykieta jest w odcieniach beżu i brązu. Na każdej jednej w zależności od rodzaju znajduje się grafika rośliny, z której miód został przyniesiony. W przypadku rzepaku jest to oczywiście jego kwiat. Miód posiada jutowy kapturek przewiązany naturalnym sznurkiem.

Obecnie tereny Doliny Karpia są jednym z najbardziej napszczelonych obszarów w całej Polsce. Wynika to z bardzo starych tradycji pszczelarskich, które mimo upływu lat zmieniającej się struktury agrarnej, przetrwały w dobrej kondycji do dzisiaj.

Na terenie Zatora i okolic duża liczba pszczelarzy wykorzystująca pożytki z tych miodnych terenów zaczęła się zrzeszać w koła pszczelarskie. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj jak np. Koło Pszczelarskie w Osieku. Powstało ono w 1972 roku i funkcjonuje z powodzeniem do dnia dzisiejszego.

Podobne produkty

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...